Jak nauczyć się języka w sieci – przegląd portali

Dziesiątki podręczników, kursy w salach lekcyjnych i żmudne wkuwanie słówek ze słownika to metody nauki języka z poprzedniej epoki. Dzisiaj wystarczy komputer lub smartfon z dostępem do internetu, aby szybko i w przyjemny sposób przyswoić język obcy.

Nauka angielskiego online

Poniżej wymienione strony i programy umożliwiają wzięcie udziału w kompleksowych kursach nauki języka, które uwzględniają wszelkie istotne zagadnienia. W większości przeznaczone są więc zarówno dla początkujących jak i dla zaawansowanych. Oczywiście nie sposób odpowiedzieć na pytanie jaka jest najlepsza aplikacja do nauki angielskiego, niemieckiego, czy każdego innego języka, jednak w szerokiego wachlarza aplikacji i portali każdy znajdzie coś dla siebie.

Dualingo – aplikacja znana wszędzie
To darmowa aplikacja do nauki języka, dająca możliwość poznania ponad 30 różnych. Dostępny w przeglądarkach jak również w formie aplikacji na Android, IOS i Windows Phone. Kurs Dualingo poprzez zabawę uczą rozumienia, mówienia oraz pisania. Forma gry ma motywować do nauki oraz zwiększać jej efektywność. Użytkownik wykonuje zadania, za które otrzymuje punkty oraz wirtualne nagrody. Błędy są karane utratą „życia”, a po popełnieniu 5 pomyłek rozgrywka rozpoczyna się od początku.

Diki Angielski – słówka po angielsku online
Portal Diki daje odpowiedź na pytanie „jak nauczyć się słówek z angielskiego?”, znany jest przede wszystkim z bogatego słownika umożliwiającego poznanie wymowy słów i fraz. Diki oferuje również zestaw kompleksowych kursów Diki Angielski na poziomach od A1 do C2. Kursy Diki Angielski służą nauce praktycznego zastosowania języka, dlatego też przystępując do nich warto posiadać podstawową wiedzę.
E-tutor – platforma zintegrowana ze słownikiem Diki. Umożliwia wykupienie kursów przekazujących wiedzę teoretyczną oraz utrwalenie jej w grach oraz testach. Podczas lekcji poruszane są zagadnienia gramatyczne, dlatego w przeciwieństwie do Diki Angielski kursy przeznaczone są również dla całkowicie początkujących. Płatne lekcje realizowane są bezpośrednio przez witrynę internetową.

Rosetta Stone – kurs angielskiego po angielsku
Oryginalny kurs języka angielskiego prowadzony tylko w języku Szekspira. Założeniem twórców jest odwzorowanie naturalnego procesu nauki języka. Uważają oni, iż najlepsze efekty daje nauka przez skojarzenia, tak jak ma to miejsce w przypadku przyswajania języka ojczystego. Podejście to ma zresztą podstawy naukowe. Dzięki Rosetta Stone kursant uczy się myśleć po angielsku, dzięki czemu lepiej rozumie poszczególne zwroty i słówka. Kurs cieszy się dużą popularnością na całym świecie, jednak niezbyt dobrze sprawdza się w przypadku początkujących. Nawet zaawansowana znajomość języka angielskiego wymaga sporadycznego korzystania podczas lekcji ze słownika.

Busuu – język angielski dla początkujących
Platforma z kursami przeznaczonymi dla początkujących oraz średnio-zaawansowanych. Udostępnione materiały umożliwiają szybkie przyswojenie słówek jak również zagadnień gramatycznych. Kursy pomagają również osłuchać się z językiem. Lekcje mają formę gry – zabawy i dostępne są za darmo w formie podstawowej. Dodatkowe materiały wymagają jednak wykupienia subskrypcji. Istotną zaletą Busuu jest możliwość nawiązania kontaktu, wspólnej nauki oraz konwersacji z innymi kursantami.

Nauka z lektorem
Niektóre portale internetowe umożliwiają szybkie znalezienie lektorów języka angielskiego oraz nawiązanie z nimi współpracy online lub w świecie realnym. Poniżej krótka charakterystyka dwóch popularnych stron umożliwiających udział w kursach z lektorami.

Preply
Strona posiadająca bazę korepetytorów przeprowadzających kursy na rozmaitych poziomach. Wybór najlepszego lektora umożliwia system ocen. W niektórych przypadkach możliwe jest umówienie spotkania na żywo, większość kursów odbywa się jednak online. Największą zaletą platformy Preply zdaje się być możliwość nawiązania współpracy z native speakerami. Strona polecana przede wszystkim do nauki prowadzenia swobodnej konwersacji w obcym języku. Korzystanie z Preply jest darmowe, natomiast wysokość opłat za lekcje zależy od poszczególnych korepetytorów

Fluent-be
– portal przeprowadzający lekcje z lektorem. Kursy prowadzone są online w grupach 2-4 osobowych. Przede wszystkim opierają się na konwersacji, dlatego też przeznaczone są dla osób, które opanowały angielski co najmniej w stopniu podstawowym.

Przyswojenie słownictwa
Aplikacji i stron pomocnych w zapamiętywaniu słówek jest mnóstwo. Warto wymienić te najpopularniejsze i najbardziej innowacyjne.

Memrise
– lekcje polegają na zapamiętywaniu list słówek, a następnie wykonywaniu zadań, w których się pojawiają. Słówkom często towarzyszą ilustracje, które pomagają w zapamiętywaniu. Zadania natomiast wymuszają na kursancie aktywność, co zwiększa efektywność nauki. Za wykonywanie ćwiczeń użytkownicy otrzymują punkty, które służą do tworzenia rankingów. Użytkownik wybiera kurs, który chce przerobić. Dostępne są zarówno kursy ogólne jak i specjalistyczne, np., dotyczące fachowego języka prawniczego czy medycznego. Program działa w przeglądarkach, ponadto dostępna jest również aplikacja na urządzenia mobilne

Naukaslowek.pl
– strona twórców wychodzących z założenia, iż do porozumiewania się w danym języku wystarczy znajomość 1000 podstawowych słówek. Kurs jest płatny i składa się z 10 lekcji. Podczas każdej z nich kursant przyswaja 100 nowych słów. Lekcje mają formę testów – użytkownik dopasowuje angielskie słowo do polskiego. Wyborom towarzyszy dźwięk oraz zapis fonetyczny, dzięki czemu kurs pomaga również rozwinąć umiejętności mówienia po angielsku oraz rozumienia wypowiedzi.

SuperMemo
– kursy od SuperMemo polegają na ciągłym powtarzaniu nauczonych już wcześniej słówek. Metoda posiada solidne podstawy naukowe, co zdaniem autorów czyni ich kursy wyjątkowymi. W rzeczywistości jednak, konieczność powtarzania materiału w celu jego trwałego zapamiętania nie jest dzisiaj już niczym odkrywczym. SuperMemo zasługuje jednak na umieszczenie w zestawieniu ze względu na swoją historię oraz wciąż przyzwoitą skuteczność nauczania. Swego czasu była to pionierska platforma, która wyznaczyła drogę wielu twórcom kursów internetowych.

Bazy wiedzy
Przed przystąpieniem do kompleksowego kursu czy też zapamiętywania słówek warto poznać przynajmniej podstawy gramatyki oraz innych zagadnień teoretycznych dotyczących danego języka.

E-angielski
– witryna z materiałami wyjaśniającymi zagadnienia gramatyczne. Ponadto, ze strony kursant może również nauczyć się najpopularniejszych słówek, związków frazeologicznych czy idiomów. Istnieje również możliwość utrwalenia wiedzy poprzez wykonanie ćwiczeń. Co więcej, użytkownik posiada dostęp do dziesiątek quizów i testów. Strona idealna dla chcących nauczyć się podstaw języka angielskiego. Pomocna także w przygotowaniach do matury na poziomie podstawowym. Zaawansowani nie znajdą na stronie zbyt wielu przydatnych materiałów.

Ang.pl
– portal podobny do E-angielski. Zawiera listę podstawowych słów oraz wyjaśnienie najważniejszych zagadnień gramatycznych. Ponadto, użytkownik może również wykonywać utrwalające wiedzę ćwiczenia. Na stronie znajduje się wiele materiałów pozwalających zapoznać się z angielskim używanym w codziennym życiu. Na uwagę zasługuje na pewno baza artykułów z angielskich gazet z wbudowanym aktywnym słownikiem.

Dobragramatyka.pl
– strona kompleksowo wyjaśniająca podstawowe jak i zaawansowane zagadnienia gramatyczne. Obszerne wyjaśnienia teoretyczne opatrzone są przykładami użycia konstruktów gramatycznych w konkretnych zdaniach.

Powyżej wymienione programy i platformy do nauki angielskiego to tylko kropla w morzu. Dostępność materiałów naukowych dzięki internetowi jest dziś tak duża, iż wystarczy jedynie silna wola i regularność, aby samodzielnie nauczyć się dowolnego języka obcego.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *